painter_ka

Життєві записки студентки

Давненько руки не доходили написати, бо реальне життя активно закрутило і довго не хотіло відпускати)

Давненько руки не доходили написати, бо реальне життя активно закрутило і довго не хотіло відпускати) Що саме цікаве, коли дивилась фільми чи серіали дивилась на те життя головних героїв, якісь проблеми, на ті любовні трикутники та і взагалі такі історії, думала «як же все так закручено! В житті такого точно бути не може!» А виявляється буває, та навіть подумати не могла, що опинюсь в епіцентрі подій, та не просто в епіцентрі, а стану головною героїнею! Чесне слово, хоч серіал знімай, і можу сказати точно, що сюжет вийде не менш захоплюючий ніж якась серія «Сексі і місто».

***

Нещодавно підкинули теорію, що інтелект чоловіка «написаний» в нього на обличчі. Як людина дуже допитлива вирішила перевірити цю штуку. Почала вдивлятись в обличчя, розмовляти з піддослідними об’єктами , порівнювати. І дійсно, за моїм спостереженням ця теорія підтвердилась!

Ви ніколи не побачите чоловіка, саме чоловіка, на вигляд, точніше на обличчя бидло-бидлом (вибачте за таке вираження), який читає вірші Блока напам’ять чи передивляючись картину в галереї розмірковує про її художню цінність, та що там, взагалі в галереї такого екземпляра не побачите!

Хоча що стосується жінок, то там трохи складніше. Поки не заговорить рівень інтелекту не зрозумієш. Тобто, можливо, у них генетично закладена якась жіноча мудрість і тому в них на обличчі «написано» не так як у чоловіків.

Звичайно, теорія досить сира і не дуже опрацьована, але прошу не кидати в мене помідорами, бо то лиш мої суб’єктивні думки та спостереження.

***

Навчання поглинуло з головою, засмоктало і все. І спостерігаю таку тенденцію так-так, потягнуло мене щось на спостереження. На першому курсі мені здавалось, що вчитись на другому-третьому буде легше, ніж на першому. На другому дійсно стало легше, але не дуже, тому сподівалась, що на третьому зможу якось вільніше дихати, але перейшовши на третій, розумію, що тут складніше, ніж на першому і другому разом взятих. Чому так? Мені завжди казали, що найскладніше то перші два. А вони вже позаду, але легше не стало. Багато разів цитували студентську приказку «Перші два роки ти працюєш на заліковку, потім вона працює на тебе». А нічого! Нічого не змінилось, тільки циферка курсу. Як на неї пахала, так і пашу досі! Інколи мені здається, що воно на стільки того не варте. Невже я якась неправильна чи мені так не щастить, чи це у всіх так?!

***

Нарешті, за цей навчальний рік, я можна сказати нормально і культурно відпочила та зустрілась з подругою. За останній місяць це, можна сказати, був найкращий вихідний. Чудовий документальний фільм в кінотеатрі рецензію обов’язково на нього напишу, але трохи пізніше, відвідування чудового арт-кафе у Києві. Це був чудовий день!

***

І на останок. Про це просто не можу не написати. В цьому семестрі у нас з’явився новий предмет та новий викладач. Це людина просто геній! Навіть не можливо повірити, що одна людина володіє такою кількістю знань, і що саме цікавіше – він може їх правильно і зрозуміло подати. Його можна слухати і слухати… Ти просто сидиш на парі і розумієш, що навіть провчившись ті два роки ти ще нічого насправді не знаєш, тобі стільки всього треба ще вивчити і в чому парадокс, ти хочеш то вивчити! Одразу прийти додому після пари і прочитати все що ти до цього не знав, хоча повинен був би знати.Рекомендовать запись
Оцените пост:

Откуда приходят на эту запись за последний месяц   1 день 10 дней 30 дней

Нет данных

Показать смайлы
 

Комментариев: 89

теорія - то таке, сиреньке місиво. ти ось попрацюй над цим (або якомусь знайомому, що на психології вчиться запропонуй таке) - тоді вже цікавіше буде.
а решта - сподобалось, і згоден. особливо на рахунок навчання.

от коли в мене буде більше вільного часу, обов*язково займусь цією теорією так конкретно))

приємно чути, що це ще комусь подобається))

а чом би мало не подобатись? Р:
Рекомендував цей запис
дякую)
Просто мы по жизни 'прямее', чем вы, женщины, вот и читается легко:-)
можливо і в цьому розгадка)
учеба..у меня каждый год был разный, но по сложности, думаю, приблизительно одинаковый..и не всегда зачетка работает на тебя, т.к. преподаватель видит ее только раз, а баллы ты зарабатываешь в течении семестра. круто, когда есть такие преподаватели)

ну от і я про те))

тааак, вони надихають)

Рекомендував цей запис
дякую)
Рекомендував цей запис

і Дженіффер - це чудово!) Обожнюю...

дякую))

тааак, шикарно) 

Рекомендував цей запис
дякую!
Рекомендовал эту запись
дякую)

знаешь, у меня есть друг. судя по лицу - гопарь какой-то. этот "гопарь" не только стихи Блока декламирует, но и Пушкина, Лермонтова. еще он читает Ницше, Кафку и Карнеги. это так, из последнего.

получилось у меня развалить твою теорию? :)

є таке, а ще таке питання. твій друг використовує нецензурну лексику, ввічливий?)
звісно, використовує :) проте не завжди. ввічливий? не з усіма
Саша, лучший развал теории - это я. меня сколько раз на лицо принимали за чечена-экстремиста:)
и за кассиршу ;)

з приводу складності курсів.

у нас приблизно таке:

1. важко, бо все нове й всього багато

2. трохи легше, але більш нудний набір предметів

3. страшенно цікаво, але значно важче, ніж на перших двох

4. дуже багато вже специфічних кафедральних спецкурсів і якось одночасно і важкувато і нуднувато

5. веселіше й легше ніж на 4 

6. розумієш, що скоро кінець й радієш і сумуєш одночасно)

хех, поживемо і побачимо що з того буде)

Что мне заметилось - на каждом курсе необоснованно пугают)

1-ый курс: "Да вы думаете, что поступили - и всё, лафа? Неее) От придёт зимняя сессия - головы только и полетят". Итог: головы полетели у тех, кто сам жётско забил.

2-ой курс: "Что, думаете, второй курс - и уже всё? Неее) Всё только начинается". Итог: опять ничего.

3-ий курс: "Самый ад начинается на третьем курсе, чтоб вы знали. Сейчас последний момент, когда вы можете безболезненно выскочить из этой системы без особых потерь". Итог: та ничего такого)

4-ый курс: "О, поцыки, вы попали!) Вы должны подойти к госам чистые, так что - никаких долгов! Будем хвосты обрубывать сразу же!" Итог: из 19 человек в группе "бакалавра" получили все 19.

5-ый курс: н-ну... теперь пугают только тем, что можно лишиться стипендии. И ещё тем, что теперь типа отчислят - и дух не пойдёт, ибо тот же контрактник много уже не принесёт в казну, так как последний курс.

Всё пугают и пугают) Кислый блеф:)

мораль я зрозуміла, дякую)))
ну а где события по которым "хоч серіал знімай"?))я ж уже попкорн приготовил)))
от люди! якось то буде окремим постом, якщо вже дуже накипить))
не, ну известно ж, шо "любопытство не порок, а большое свинство"))
Рекомендовал эту запись
дякую)
у меня с каждым курсом учиться было всё труднее, но сейчас за тем временем даже скучаешь(((
открой тайну, что за х скрывается за маской?
ммм, я приоткрою завесу над тайной. Это игрок "Металлиста":)
нє-нє-нє, думаю скучати я за цим часом не буду. може трошки))
я тоже так думал, но поверь работа гораздо больший головняк, чем учёба)
хм)

що хм?)

давно тебе не читала, де пропадав?)

Наймовірно багато працював... Я карєрист(((
Рекомендував цей запис
дякую)
Рекомендовал эту запись
Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil": captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another size-types of captchas, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software. Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube. See you later! XRumer20170718
Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil": captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another subtypes of captchas, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software. Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube. Good luck! XRumer20170721
Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil": captchas solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another subtypes of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms. Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube. See you later ;) XRumer20170721
Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil": captchas recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another size-types of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms. Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube. See you later ;) XRumer20170725
Segway Verona offers tours that make sure you will enjoy a fun and immerse experience of our beloved city. We combine Segway, our innovative way of transportation, with tours in the historical city centre. Through our explorations of 1 or 2 hours, we will bring you to the most breathtaking spots, so that, if you do not stay long in Verona, we make sure that you see all of the unmissable sights! Segway is really easy to use! It is so intuitive that it feels like an extension of the human body. To understand why, consider this: if you stand up and lean forward, so that you are out of balance, you will intuitively put your leg forward. Segway works the same way: to move forward or backward, the rider just leans slightly in such direction, and Segway will follow your movements. It is also easy to turn right or left, since the rider just has to push respectively Segway’s handlebar. Segway is safe. Anyone over the age of 12 can join our tours, except for pregnant women. Apart from these cathegories, we encorage people of every age to try Segway, because this self-balancing object can really make your experience in Verona much more delightful! In fact, if it is hot, you will enjoy some fresh air and avoid to sweat; if it is cold, you will have the possibility of staying outside the least possible time. It is proved that our 2 hours tours show you what you will see in 6 hours walking! All the tours start with a little training on how to use Segway, because for us safety is the priority. However, we experienced that it takes just a little practice to master on Segway! There are no required skills and, in particular, no need to be able to bicycle. There will always be a tour leader with you, guiding the whole group, so that you can enjoy the view and the tour of Verona. Audioguides (available in different languages) will provide the information you need to fully comprehend the history and architecture of our main monuments, squares and buildings. In particular, our 2 hours tour will show you: Piazza Bra, one of the biggest squares in Italy, with the Arena, the famous Roman amphitheatre; we will then take Via Oberdan in order to see Portoni Borsari, one of the ancient entrance of the Roman city; we will firstly explore Piazza Erbe and secondly Piazza Dei Signori, two squares full of symbols and buildings with enchanting beauty, and then see Arche Scaligere. Heading to the Duomo, Verona’s Cathedral, we will pass by Santa Anastasia, next to the Conservatory of music; after that, we will have a break on Ponte Pietra, the bridge with the breathtaking view of the Roman Theatre and San Pietro Castle (and much more). On our way back, we will stop at Juliet’s house, so that you don’t forget to take pictures and write your names on the walls! We will conclude our tour with Castelvecchio, the Scaligeri castle and enjoy its amazing view of Verona. People who went on tours with us really appreciate our flexibility: we do not have fixed tour’s hours, so we can arrange the time that fits the best. Moreover, we try to adjust the path according to your preferences, spending less time on spots you have already seen and dedicate more on your favourite sights. Read what people say about us on tripadvisor... So, if you want to make the most out of your time in Verona, contact us or stop by our office! OFFICE HOURS: Monday to Saturday (only closed on Sunday) from 10 am to 5 pm. DIRECTIONS: We are located in Piazza Cittadella 11b, very close to Piazza Bra, the main square with the Arena. From Piazza Bra you can arrive at our office on foot (3 minutes): pass under the arch of the gateway with the big clock (Portoni della Bra) and walk through Corso Porta Nuova for approximately 100 https://veronasegwaytours.com/
как похудеть без диеты и убрать живот http://диетоника.товар-топ.рф
Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0": captchas solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another subtypes of captchas, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms. Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube. You read it - then IT WORKS! Good luck ;) XRumer201708
Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil": captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another subtypes of captchas, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software. Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube. You read it - then IT WORKS! See you later ;) XRumer201708
Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0": captchas recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another types of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software. Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube. You read it - then IT WORKS! Good luck ;) XRumer201708
Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil": captcha breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another categories of captcha, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software. Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube. You read it - then IT WORKS! Good luck! XRumer201708
Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0": captchas solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another size-types of captchas, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software. Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube. You read it - then IT WORKS! Good luck! XRumer201708
Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil": captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another types of captchas, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms. Interested? There are a lot of demo videos about XEvil in YouTube. You read it - then IT WORKS! See you later ;) XRumer201708
ВНИМАНИЕ!!! Ядекс и отношение к клиентам смотреть всем!!! Посмотрел и был в ШОКЕ.... Вот ссылка на Ютуб https://www.youtube.com/watch?v=IdYDpLcuVnA
Авиабилеты по РУ за 60 процентов от цены кассы. по МИРУ - 50%| Телеграмм @AviaRussia только этот, другие не используем. Надежно. Выгодно. Без слётов. И БЕЗ каких-либо проблем. Оплата: ЯндексДеньги, Webmoney (профессиональные счета) Рады сотрудничеству! ________ самые дешевые авиабилеты онлайн без комиссии купить дешевые авиабилеты онлайн официальный авиабилеты дешево москва худжанд цена s7 прямой дешевые авиа билеты новосибирск скидки +на авиабилеты
http://salexrumer.site/ Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0": captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another categories of captchas, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software. Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube. You read it - then IT WORKS! See you later ;) http://xrumersale.site/ XRumer201708yy
http://salexrumer.site/ Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0": captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex, and more than 8400 another categories of captchas, with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second). You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms. Interested? There are a lot of introducing videos about XEvil in YouTube. You read it - then IT WORKS! Good luck! http://xrumersale.site/ XRumer201708yy
This message is posted here using XRumer + XEvil 3.0 XEvil 3.0 is a revolutionary application that can bypass almost any anti-botnet protection. Captcha Recognition Google, Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com and over 8.4 million other types! You read this - it means it works! ;) Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.
This message is posted here using XRumer + XEvil 3.0 XEvil 3.0 is a revolutionary application that can bypass almost any anti-botnet protection. Captcha Recognition Google, Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com and over 8.4 million other types! You read this - it means it works! ;) Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.
This message is posted here using XRumer + XEvil 3.0 XEvil 3.0 is a revolutionary application that can bypass almost any anti-botnet protection. Captcha Recognition Google, Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com and over 8.4 million other types! You read this - it means it works! ;) Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

 Хб-шний возраст:)

25102009_1_02_31_0_11_0_Hdf20ede020-d5c120f3-e6e5__.png


Книжная полка

LiveLib


Мои фотоальбомы

Календарь
Декабрь
ПнВтСрЧтПтСбВск
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Киносеансы в Киеве

Метки

Радио

 Новое Чистое Радио - Ваша любимая музыка в максимальном качестве

ОБОЗ.ua